Do dezynfekowania ran często wykorzystuje się wodę utlenioną, spirytus salicylowy lub oktenidynę. Jakie właściwości antyseptyczne mają te preparaty?
Środki antyseptyczne – czym się różnią?
Woda utleniona to popularny preparat odkażający stosowany od wielu pokoleń. Większość osób kojarzy charakterystyczne pienienie po aplikacji tego płynu na ranę. Woda utleniona nie ma jednak szerokiego spektrum działania. Jej właściwości bakteriobójcze są stosunkowo słabe. Obecnie, nie jest więc ona rekomendowana do odkażania rany. Co więcej, uważa się, że woda utleniona może zaburzać prawidłowy przebieg gojenia się rany.
Spirytus salicylowy to kolejny popularny preparat antyseptyczny, którego właściwości związane są z obecnym w nim alkoholu. Środek ten może podrażniać i odwadniać skórę. Wśród preparatów do odkażania dostępnych na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/srodki-do-odkazania-i-dezynfekcji-ran-skory.html znaleźć można też leki na bazie oktenidyny. Oprócz niej często obecny jest w nich też fenoksyetanol. Jest to środek o szerokim działaniu antyseptycznym. Posiada on nie tylko właściwości bakteriobójcze, ale również wirusobójcze i grzybobójcze. Działa też na pierwotniaki. Oktenidyna jest bezpieczna i dobrze tolerowana. To właśnie preparaty z tym składnikiem są obecnie uważane za jedne z najskuteczniejszych środków antyseptycznych.
Odkażania i opatrywanie rany
Po odkażeniu rany konieczne może być jej opatrzenie. Na tym etapie można korzystać z opatrunków specjalistycznych: https://aptekadlarodziny.pl/specjalistyczne-opatrunki-na-rany.html. Dostępna jest szeroka oferta takich opatrunków. W zależności od potrzeb można sięgnąć po zestaw gotowych plastrów, plastry do cięcia lub specjalne plastry do zamykania ran. Przy ranach przewlekłych lub głębszych korzystne efekty dają plastry hydrokoloidowe, hydrożelowe, piankowe lub plastry ze srebrem. Przy każdej zmianie opatrunku warto obejrzeć ranę oraz ją odkazić. Monitorowanie stanu rany jest szczególnie istotne przy ranach przewlekłych.
Oprócz plastrów, do opatrywania ran służą też kompresy jałowe lub gaza. Warto pamiętać, że w przypadku ran zalecane jest korzystanie z wyrobów jałowych, pozbawionych drobnoustrojów. Na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/lignina-i-wata-opatrunkowa.html dostępna jest też wata oraz lignina. Wata raczej nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z raną, ponieważ jej fragmenty mogą do niej przywierać. Można natomiast stosować ją w formie opatrunku wtórnego. Umożliwia ona wówczas pochłanianie wysięku, który przedostaje się poza opatrunek pierwotny.